Amazon’un avuç içi ile ödeme sistemi yaygınlaşıyor

Amazon, bugün yaptığı açıklamada avuç içi tarama yöntemiyle temassız ödeme teknolojisinin 200’den fazla adreste kullanıldığını söyledi. E-ticaret ve bulut bilişim alanında sektör devi niteliğindeki firma, temassız ödeme sistemlerini daha yaygın hale getirmeyi planlıyor.

Haziran 2022’de ABD ve İngiltere’de 69 adreste temassız ödeme yapıldığı bilgisi verilmişti. Reuters ile röportaj yapan Başkan Yardımcısı Dilip Kumar, şimdi 200’den fazla adreste bu teknolojinin mevcut olduğunu belirtiyor.

Temassız ödemeler için Amazon One cihazları
ABD’de Amazon’un avuç içi ile temassız ödeme teknolojisini benimseyen ilk ulusal restoran zinciri Panera oldu. Pastane ve kafe niteliğindeki Panera’nın ülke genelinde 2100 şubesi bulunuyor ve bu şubeler 66 milyon kişiye hizmet veriyor. Çorba, sandviç, salata ve pastane ürünlerini sunan markanın MyPanera adlı sadakat programına kayıtlı 52 milyon müşterisi var.

Amazon, avuç içi ödeme uygulamasını, firmanın sadakat programına kayıtlı müşterileri için sunuyor. Böylelikle markanın halihazırda kayıtlı müşterileri, Amazon One’a kaydolup avuç içi verilerini MyPanera hesaplarına yükleyerek temassız ödemeden yararlanabilecek.

Marka sadakat programları için yeni bir fırsat
Son yıllarda tüm büyük markalar sadakat programları oluşturup kayıtlı müşterilerine özel seçenekler sunuyorlar ama müşterilerin çoğu bu türden programlara kaydolmak istemiyor. Temassız ödeme yöntemlerinin marka sadakat programları ile birleştirilmesi, markaların pazarlama stratejileri için yeni bir fırsat sunuyor.

Amazon One ile Panera’nın yaptığı iş birliğinde, cihaza avuç içi görüntüsünü okutan müşteri, mobil aplikasyona bağlanmasına gerek kalmadan, cihaz ekranından ödül veya hediye puanlarını anında görüntüleyebiliyor. MyPanera’ya üyelik işlemi de yine aynı cihazdan hızla tamamlanabiliyor. Başlangıç olarak St. Louis’deki iki Panera restoranı avuç içi görüntüsüyle ödeme kabul etmeye başladı.

İsteyenler Amazon One profilini, henüz alışverişe gitmeden önce internet üzerinden oluşturabiliyor. Amazon, avuç içi okuma teknolojisinin güvenli olduğunu savunuyor çünkü avuç içini cihaza okutarak ödeme yapmak için elinizi cihazın üzerinde gezdirerek, bilinçli bir el hareketi yapmanız gerekiyor.

Şu anda avuç içi okuma teknolojisi Panera restoranlarının haricinde, Amazon Go, Amazon Fresh ve Amazon Whole Foods Market ile Atlanta, Dallas, Nashville, ve Los Angeles’daki havalimanlarında mevcut. T-Mobile Park, Climate Pledge Arena ve Texas A&M’s Kyle Field gibi stadyumlar ile bazı eğlence merkezlerinde de avuç içi verisiyle ödeme yapmak mümkün.

Amazon’da işten çıkarmalar devam ediyor
Bu hafta 9 bin kişinin işine son veren şirket, geçtiğimiz kasım ayından beri toplam 27 bin kişiyi işten çıkarmış oldu. İşini kaybedenlerin büyük bölümü, fiziksel perakende teknolojileri ve diğer kurumsal uygulamalar satan Amazon Web Hizmetleri departmanında çalışıyordu. Başkan Yardımcısı Dilip Kumar, daha fazla kişinin çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda Reuters’in sorularını yanıtsız bıraktı. Layoffs.fyi sitesinin belirttiğine göre bu yıl teknoloji sektöründe en az 150 bin kişi işini kaybetti.

Başkan Yardımcısı Kumar, ekonomik durumun teknoloji şirketleri açısından 2008’deki kadar kötü olmadığını belirtmekle yetindi. İşten çıkarmaların pandemi döneminde ihtiyaçtan daha fazla kişinin işe alınmasından kaynakladığını söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*