Atatürk’ü Anlatan 100. Yılın En İyi Sinema Filmleri

Cumhuriyet’in 100. Yılı geldi çattı. Tarih 28 Ekim 1923’ü gösterdiğinde Mustafa Kemal Paşa gecenin geç saatlerinde meclisten ayrılıp arkadaşlarıyla birlikte evinde akşam yemeği yerken birden ayağa kalktı ve o tarihe geçen sözleri söyledi. “Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!

Tarihe geçen sözün ardından tam 100 yıl geçti. Dile kolay, cumhuriyet ile geçen tam 100 yıl. Atatürk’ün bize armağanı cumhuriyetin onun şu sözleriyle daima var olacağını anlayabiliyoruz; “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır.

mustafa kemal atatürk filmleri

Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlatan En İyi Filmler

Ülkece cumhuriyetimizin 100. yılını doyasıya kutlamaya hazırlanırken biz de cumhuriyeti ve Gazi Paşayı anlatan en iyi filmleri sizler için sıraladık. Atatürk filmleri izlemek için bence en uygun zaman.

Veda

 • Yönetmen: Zülfü Livaneli
 • Yapım yılı: 2010
 • IMDb puanı: 7.2/10

Atatürk’ü Sinan Tuzcu‘nun başarılı şekilde canlandırdığı Veda filmi, Atatürk’ün çocukluktan beri yarım asır arkadaşı, dostu olan ve o ölünce acısından kalbine ateş ederek canına kıyan Salih Bozok‘un anılarına ve geride bıraktığı veda mektubuna dayanıyor. Senaryosunu da Zülfü Livaneli‘nin yazdığı film, Paşa’nın çocukluğundan, yatağında verdiği son nefese kadar olan hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

“Başkomutan yaversiz gidemez.”- Salih Bozok

Dersimiz Atatürk

 • Yönetmen: Hamdi Alkan
 • Yapım yılı: 2010
 • IMDb puanı: 6.2/10

Senaryosunu Turgut Özakman‘ın kaleme aldığı Dersimiz Atatürk, ilkokul öğrencilerine Atatürk‘ü anlatan ödüllere sahip tarihçi bir dedeye odaklanıyor. İlkokul öğrencilerine anlatılan Atatürkün hayatı, çarpıcı şekilde beyaz perdeye aktarılıyor. Atatürk’ü ünlü aktör Halit Ergenç canlandırıyor iken, Atatürk’ün hayatını ünlü oyuncu Çetin Tekindor‘un ağzından dinliyor, onun gözüyle görüyoruz. Gerçek fotoğraf ve videolar da kullanılan yapım, belgesel – film tadında bir yapım.

100. yıl atatürk filmleri

Kurtuluş

 • Yönetmen: Ziya Öztan
 • Yapım yılı: 1994
 • IMDb puanı: 9.2/10

Belki de gelmiş geçmiş en iyi Atatürk yapımı diyebiliriz. 6 bölümlük bir filmden oluşan yapım, direkt olarak Türk milletinin Atatürk önderliğinde başlattığı kurtuluş savaşına odaklanıyor. Mustafa Kemal‘i muazzam oyunculukla canlandıran Rutkay Aziz dahil yapımdaki tüm oyuncular rollerini büyük ustalıkla oynuyorlar. Muazzam oyunculuğa sahip olan yapımın senaryo koltuğunda yine Turgut Özakman oturuyor. TRT tarafından yapılan ve o zamanların en büyük bütçeli yapımı olan Kurtuluş, görsel efektleri ve etkileyici savaş sahneleri ile günümüzde bile hala izlenebiliyor.

Cumhuriyet

 • Yönetmen: Ziya Öztan
 • Yapım yılı: 1998
 • IMDb puanı: 8.5/10

Rutkay Aziz’in yine karşımıza Atatürk olarak çıktığı Cumhuriyet yapımı toplam 5 bölümden oluşuyor. Senaryosunu yine Turgut Özakman’ın kaleme aldığı yapım, Kurtuluş yapımının devamı niteliğinde. Yine TRT tarafından yapıldığı yılın en büyük bütçeli yapımı olmayı başaran Cumhuriyet, kurtuluş savaşından sonra Türk milletinin cumhuriyeti ilan edebilmek için nasıl mücadele verdiğine odaklanıyor.

Sarı Zeybek

 • Yönetmen: Can Dündar
 • Yapım yılı: 1993
 • IMDb puanı: 8.5/10

Can Dündar tarafından yazılıp yönetilen ve bir belgesel – film olan Sarı Zeybek, Atatürk’ün ölmeden önceki son 300 gününe odaklanıyor. Film en iyi sahnesi kuşkusuz Atatürk’ün doktorlarının uyarılarına rağmen hasta hasta Sarı Zeybek çaldırıp zeybek oynamasıdır. Bu sahne tamamen gerçektir ve tarihçilere göre Atatürk’ün hasta haliyle zeybek oynamasının sebebi, Hatay meselesi dünyanın gündemindeyken yabancı gazetelerin “Atatürk ölüm döşeğinde” gibi çıkardığı haberlerdir.

atatürk filmleri

Çanakkale : 1915

 • Yönetmen: Yeşim Sezgin
 • Yapım yılı: 2012
 • IMDb puanı: 6.2/10

Senaristliğini Turgut Özakman’ın üstlendiği Çanakkale : 1915 filmi, adından da anlaşılacağı üzere direkt savaşın merkezine, Çanakkale‘ye odaklanıyor. I. Dünya Savaşı‘nın çıkmasıyla Osmanlı İmparatorluğu‘nun yayınladığı seferberlik ile askere alınan Veli ve Mehmet Ali, görev yerleri olarak Çanakkale’ye, Mustafa Kemal Paşa’nın komutasındaki 19. Tümen’e gönderilirler. Mustafa Kemal’in Yarbay olduğu zamanlara odaklanan filmde Mustafa Kemal’i ünlü oyuncu İlker Kızmaz canlandırıyor.

Unutmadan hatırlatalım. Cumhuriyet’in 100. yılına özel çekilen Aras Bulut İynemli‘nin Atatürk’ü canlandırdığı Atatürk 1881-1919 filmi 3 Kasım tarihinde ve Atatürk’ü Onur Tuna‘nun canlandırdığı Son Akşam Yemeği adlı film ise 27 Ekim tarihinde vizyona girecek.

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. İyi seyirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*