Bilim insanları tehlikeden uzaklaşan: Takla atan Yılan buldu

Hayvanlarla ilgili ıvır zıvır bilgimizi güncellemenin zamanı gelmiş olabilir. Malezya’daki bilim adamları, kasıtlı olarak takla atan bir yılan türünü belgeleyen ilk kişiler olduklarını söylüyorlar. Davranış, potansiyel yırtıcılara karşı kullanılan bir kaçınma manevrası gibi görünüyor ve diğer benzer türler arasında yaygın olabilir.

Söz konusu akrobatik sürüngen , cüce kamış yılanı veya Pseudorabdion longiceps olarak bilinir . Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak bulunan küçük, zehirsiz, siyahtan kırmızımsı bir yılandır. Yaygın olmasına rağmen, yarı oyuk ve gece yaşam tarzı sayesinde insanlar tarafından nadiren görülür; gün boyunca genellikle kayaların veya yaprak çöplerinin altında saklanır.

Birkaç yıl önce, çalışma yazarı Evan Seng Huat Quah, kendisini aktif olarak havaya fırlatan ve bobin benzeri bir şekilde – başka bir deyişle bir araba tekerleği – yuvarlanan bir cüce kamış yılanı gördü. Sabah Malezya Üniversitesi’nde bir herpetolog olan Quah, takla atan bir yılan gördüğünü bildiren ilk kişi değildi. Ne yazık ki, ondan önceki diğerleri gibi, o sırada davranışı kaydetmenin bir yolu yoktu, görüşün tamamen anekdot olduğu anlamına geliyor. Ağustos 2019’da Malezya’nın Kedah dağlarına ilgisiz bir araştırma gezisindeyken şans ona ve meslektaşlarına parlayacaktı.

Quah, Gizmodo’ya bir e-posta ile “Sitedeki diğer türler için herpetolojik araştırmalar yürütürken kaydettiğimiz örneğe rastladığımızda çok heyecanlandık” dedi. “Elimizde kamera ekipmanlarımız vardı ve bu yayında kullanılan görüntüleri çekebildik.”

Yılan, bilim adamları tarafından irkildi ve engebeli bir yolda hızla onlardan uzaklaşmaya çalıştı. Hayvanı yakalayıp düz bir yüzeye yerleştirebildiler ve hayvan, kameralarının tam görüşünde birkaç kez takla atarak tekrar takla attı. Ekip bulgularını Çarşamba günü Biotropica dergisinde yayınladı . Geçen yıl yüklenen başka bir cüce kamış yılanının takla atışını gösteren bir YouTube videosundan da alıntı yapıyorlar .

Beden eğitimi dersindeki çocuklar için ne kadar eğlenceli olsa da, karada yaşayan diğer hayvanlar arasında bir hareket biçimi olarak yuvarlanma nadiren görülmüştür. Bilim adamlarının belirttiğine göre, yuvarlanan hiçbir hayvan bunu birincil hareket aracı olarak kullanmıyor gibi görünüyor ve hayvanlar genellikle ağır kaldırma yapmak için rüzgar veya yerçekimi gibi dış kuvvetleri kullandıkları pasif yuvarlanma kullanıyorlar. Cüce kamış yılanının kendini fırlatma isteği, silindirler arasında bile olağandışıdır.

Quah, yılanların muhtemelen sadece potansiyel yırtıcılardan kaçmak veya kafalarını karıştırmak için takla attığını, çünkü yaprak çöplerinde seyahat ederken veya yiyecek ararken diğer yılanlar gibi kaydıklarını açıkladı. Kasabadaki takla atan tek sürüngen olmayabilirler; Aynı cinse ait yakından ilişkili bir üyeninki de dahil olmak üzere farklı yılan türlerinin başka anekdotsal gözlemleri olmuştur.

“Yılanların gizli doğası nedeniyle davranışın uzun süredir fark edilmediğine inanıyoruz. Yılanlar küçük boyutlu ve yarı fosildir, yani genellikle yaprak çöpünde saklanırlar veya enkazın içine girerler. Tespit edilmemelerine yardımcı oluyor,” dedi Quah.

Quah Yılanların hareketlerini daha iyi anlamak için hayvan hareketinin mekaniğini inceleyen bilim insanlarıyla işbirliği yapmayı umuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*