Dijital Oyunlarda Blog İncelemesi ve Basın Araçları Kullanılarak Bilgi Edinilmesi

Dijital oyunlar uzun zamandan beri oyun severlerin hayatında yer almaktadır. Son zamanlarda ise dijital oyunlar son zamanlarda oldukça popülerliğini artırmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle akıllı cihazların hayatımızda yer almaya başlaması ile beraber çocuk yaştakilerin bile oynayabileceği hale gelmektedir. Çocukların oyun oynaması ile beraber oyunda yer alan içerikler hakkında ebeveynlerin ve çocukların bilgi sahibi olması ise oyun hakkındaki yazılardan geçmektedir.

Okul çağındaki oyun severler ve yetişkinler arkadaşlarından duyacağı oyunları deneyimlemek istemektedirler. Bu durumda ise oyunu deneyimlemek isterken içerik bakımından kendisine uyup uymadığı konusunda oyunu oynamadan bilgi edinebilmesi oyun hakkında yazıları okuması ile mümkün olmaktadır. Okul öncesi çocuklar için ise oyuna başlamakta görsellik ön plandadır. Çocuk oyun ekranında gördüğü görseller dikkat çekici ise oyunu oynamak istemektedir. Bu durumda ise ebeveynlerin seçici olması önem arz etmektedir. Oyun hakkındaki bilgiler araştırılmalı püf noktalar kontrol edilmelidir.

Ebeveynler oyunları oynanarak deneyimleme imkânına sahip olabilecekleri gibi oyun hakkındaki blog yazılarını ve haberleri okumaları işlerini kolaylaştırmakta ve püf noktalarını öğrenmelerini aynı zamanda oyunun uygunluğunu öğrenme imkânı sağlayacaktır. Güvenli internet merkezi tarafından ise dijital oyunlar ve internetin bilinçli kullanımı kapsamında birçok haber, makale, blog yazıları ve raporlar bulunmaktadır.

Dijital oyunları mobil cihazlardan indirmek sureti ile kurarak oynamak mümkündür. Oyun indirilen uygulama üzerinde oyun indirileceği yerde, oyun hakkında çeşitli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler sayesinde detaylı olmasa da oyun hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Uluslararası geçerliliğe sahip common sences media ise www.commonsensemedia.org internet sitesi üzerinden bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Sonuç olarak dijital oyunlar yüksek boyutlu oluşları ve oynama sürelerinin uzunluğu sebebi ile ebeveynler ve oyun severler tarafından oynanarak deneyimleme süreci oldukça uzun sürmektedir. Bu durumda çeşitli bilgi verici ve bilinçlendirici yazılar okumak faydalı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*