Dünya’nın En Güçlü Orduları Açıklandı: Türkiye İlk 10’a Giremedi!

Dünya’nın en güçlü ordularıyla ilgili yeni bir haber, 2023 yılında yapılan bir değerlendirme sonucunda Türkiye’nin ilk 10’a giremediğini ortaya koyuyor. Ordunun gücü, bir ülkenin güvenliği ve egemenliği için kritik bir öneme sahip olup iç ve dış tehditlere karşı savunma, toprak bütünlüğünün korunması ve ulusal çıkarların etkin bir şekilde savunulması gibi önemli görevleri yerine getirir. Ülkeler genellikle ordularına büyük yatırımlar yaparlar. 2023 yılı itibariyle Türkiye, en güçlü orduya sahip ülkeler arasında ilk 10’a giremedi.

Global Firepower tarafından paylaşılan bilgilere göre, en güçlü orduların başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Rusya ikinci sırayı alırken, Çin ise üçüncü sıraya yerleşmiştir. Türkiye ise İtalya’nın ardından 11. sıraya yerleşmiştir ve hemen sonrasında Brezilya yer almaktadır. Bu sıralama, ülkelerdeki lojistik faktörlerin ortalaması temel alınarak yapılmıştır. Bu faktörler arasında kara kuvvetleri, hava kuvvetleri ve asker sayısı gibi pek çok etmen yer almaktadır.

2023 yılı itibariyle en güçlü orduya sahip olan ülkeler

 1. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
 2. Rusya
 3. Çin
 4. Hindistan
 5. Birleşik Krallık
 6. Güney Kore
 7. Pakistan
 8. Japonya
 9. Fransa
 10. İtalya
 11. Türkiye
 12. Brezilya
 13. Endonezya
 14. Mısır
 15. Ukrayna
 16. Avustralya
 17. İran
 18. İsrail
 19. Vietnam
 20. Polonya

Türkiye’nin ordusu için ayrılan bütçe hakkında da bilgi veren bir rapora göre, Türkiye 15 milyar 478 milyon dolarlık bir bütçe ayırmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusu için ayrılan 800 milyar 672 milyon dolarlık bütçenin yanında oldukça düşük kalmaktadır.

Sizlerden bu konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Türkiye’nin hangi sırada olmasını beklerdiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*