Elon Musk, 44 Milyar Dolara Satın Aldığı Twitter’ın Şu Anki Değerini Açıkladı

Elon Musk, cuma günü Twitter çalışanlarına gönderdiği bir e-postada platformun şu anki değerinin 20 milyar dolar olduğunu söyledi. Ünlü iş insanı, geçtiğimiz ekim ayında Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı.

Bir zamanlar dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk‘ın Tesla, SpaceX, Neuralink -bazen de Boring Company- ile sık sık gündem olmasına alışığız. Ancak ünlü iş insanı son bir yıldır daha çok önce satın almak sonra da almamak için kırk takla attığı Twitter ile gündemde. Görünen o ki Elon Musk, an itibarıyla Twitter’ı bir yıl önce satın almaya çalıştığı şirketten daha değersiz görüyor.

The New York Times tarafından paylaşılan habere göre Elon Musk, geçtiğimiz cuma günü Twitter çalışanlarına bir e-posta gönderdi ve şirketin değerinin 20 milyar dolar olduğunu söyledi. Musk’ın yalnızca altı ay kadar önce platformu satın almak için 44 milyar dolar ödediğini düşünürsek değer kaybının -en azından Elon Musk’ın gözünde- yarı yarıyadan fazla olduğunu söyleyebiliriz.

“Twitter’ın kasasında 4 aylık para kaldı”

Elon Musk, söz konusu e-postayı yeni bir hisse senedi programını duyurmak için gönderdi. Musk’a göre Twitter, mali açıdan istikrarsız bir durumda ve kasanın boşalmasına yalnızca 4 aylık süre kaldı. Musk, şirketi iflastan kurtarmak ve işleri yeniden düzene oturtmak için toplu işten çıkarma ve maliyetten kısmak gibi radikal değişikliklerin gerekli olduğunu ifade ediyor.

Twitter’ın Musk tarafından satın alınmasıyla birlikte şirketin mali defterlerinin halka açık bir şekilde paylaşılma zorunluluğu ortadan kalktı. Doğal olarak şirketin maddi durumu ile ilgili bir şeffaflık söz konusu değil. Yine de Musk’ın platformu devralmasından sonra reklamverenlerin platformdan uzaklaştığını, şirketin ciddi şekilde gelir kaybı yaşadığını ve ‘iflas tehlikesi’ bulunduğunu bizzat Musk’ın söylemlerinden biliyoruz.

Twitter’ın değeri, Snapchat’in bile altına düşmek üzere

Musk, The New York Times’ın konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Ancak Musk’ın dediği gibi Twitter için 20 milyar dolar değer biçiliyorsa durum vahim olabilir. Türkiye’de pek popüler olmasa da dünya çapında yeniden yükselişe geçen Snapchat, 18 milyar dolarlık bir değere sahip ve günlük kullanıcı sayısı 375 milyonu bulmuş durumda.

Twitter ise Elon Musk satın almadan önce 237 milyon kullanıcıya sahipti. Elbetteki Twitter ile Snapchat’in yapıları birbirinden tamamen farklı ancak Elon Musk’ın Twitter’ı en azından ‘aldığı günkü değerine’ ulaştırabilmesi için gerçekten radikal ve ‘olumlu’ değişiklikler yapması gerekiyor gibi görünüyor.

Kaynak: WebTekno

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*