NASA’nın Ay’da Ev İnşa Planı: İnsanlar Ay’a Geri Dönüyor!

NASA’nın uzun vadeli planları arasında, insanları Ay’a ilk kez 50 yıldan fazla bir aradan sonra geri göndermek yer alıyor. Fakat sadece bu kadarla yetinmeyen NASA, Ay’da insanların kalabileceği evler inşa etmeyi de hedefliyor ve 2040 yılına kadar Ay’da yaşanabilir evlerin oluşturulmasını istiyor.

Ay yüzeyine insan botlarının gönderilmesinin ötesine geçiyor ve oldukça iddialı bir adım olarak değerlendirilebilir. 2040’a sadece 20 yıl kaldığını göz önüne alarak, NASA’nın bu hedefi gerçekleştirmek için hızla hareket etmesi gerekecek gibi görünüyor.

3D Baskı Teknolojisi ve Ay Tozu
NASA’nın bu projesi, Ay yüzeyinde evler inşa etmek için 3D baskı teknolojisini kullanmayı içeriyor. Plan, Ay tozunun kullanılarak bir 3D yazıcının evlerin temelini oluşturmasını içeriyor. NASA sadece evleri inşa etmekle kalmıyor; evlerin insanlar için güvenli ve yaşanabilir olmasını sağlama konusunda kararlı.

ICON İşbirliği

ICON İşbirliği
Bu büyük hedefi gerçekleştirmek için NASA, Austin, Teksas merkezli 3D baskılı evler konusunda uzmanlaşmış bir inşaat teknolojisi şirketi olan ICON ile işbirliği yapıyor. ICON, 2020 yılında NASA’dan ilk finansmanı aldı ve 2022’de uzay tabanlı inşaatı bir üst seviyeye taşımak için 60 milyon dolar daha destek aldı.

Artemis Dönüşü

Artemis Dönüşü
NASA, Ay’a geri dönüş programını “Artemis” olarak adlandırıyor ve Artemis III, Ay’a insan botlarını geri gönderme görevinin ilk ayağı olacak. Programın bir parçası olarak, NASA Ay yüzeyine bir 3D yazıcı gönderecek ve burada katman katman evler inşa etmeye başlayacak.

Ay’da insanların kalabileceği evlerin inşa edilmesi fikri açısından oldukça heyecan verici. Eğer her şey planlandığı gibi ilerlerse, 2040 yılında Ay’da ilk yerleşim biriminin hayata geçmesi mümkün olabilir. Fakat büyük hedef, NASA’nın titiz çalışma ve biraz da şansa bağlı olarak gerçekleştirmesi gereken proje. NASA’nın bu önemli adımı, uzay keşfinde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*