Ofis Dışında Çalışmak, Çalışanların Verimliliğini Artırıyor

Çalışanların işte mi yoksa ofis dışında mı daha verimli olduğu tartışması uzun süredir devam ediyor. Flex Jobs tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılanların yalnızca %24’ü ellerinden gelenin en iyisini mesai saatlerinde yaptıklarını belirtirken, geri kalanı farklı yerlerde daha etkili olduklarını söyledi. %50’si evde, %12’si kafelerde, kütüphanelerde ve diğer halka açık yerlerde iyi çalıştıklarını ve %14’ü ofiste, ancak mesai saatleri dışında ofiste kimse yokken üretken olabileceklerini söyledi.

Ofis neden çalışmak için kötü bir yer sorusuna farklı cevaplar verildi. Bazıları sebep olarak meslektaşlarını gösterirken, bazıları da dikkat dağıtan bir atmosferden bahsediyor. Ofis dışında çalışma imkânı olanlar %10 ile %20 arasında değişen bir maaş kesintisini kabul etmeye isteklidir ve bu oran %50’ye tekabül etmektedir.

İşverenlerin çalışanları için daha az verimli çalışma ortamlarını kabul etmeleri pek akıllıca görünmüyor. Bu nedenle, daha verimli bir çalışma ortamı yaratmak için işverenlerin alabileceği bazı önlemler şunlardır:

Evden çalışma imkanı sağlayın

Anket sonuçlarının da gösterdiği gibi, çalışanlara ofis dışında çalışma fırsatı sunmak, verimliliklerini olumlu yönde etkiliyor. İşverenlerin, çalışanları izleme ve kontrol etme şeklindeki geleneksel zihniyetlerini terk etmeleri ve üretkenliklerine ve kendilerini rahat hissettikleri yere odaklanmaları gerekiyor.

Çalışanların konsantre olabileceği ve rahatsız edilmeyeceği bir alan yaratın
Ankete katılanların %76’sı iş arkadaşları nedeniyle konsantre olamadıklarını, %74’ü ise verimliliği öldüren diğer dikkat dağıtıcı faktörler nedeniyle konsantre olamadıklarını belirtti. Bu nedenle işyerinde çalışanların kafalarını toparlayabilecekleri ve rahatsız edilmeyecekleri bir alan oluşturmak faydalı olacaktır.

Açık plan ofisinizi yeniden düşünün

Bu ofisler modaya uygun görünebilir, ancak gerçek şu ki, bu tür yerlerde gürültü kaçınılmazdır. Dikkat dağıtıcı unsurların olduğu yerlerde etkinlik ve üretkenlik elde etmek kolay değildir.

İş ile ev arasında gidip gelmek için harcanan zamanı azaltmanın bir yolunu bulun
Çalışma saatleri hakkında söyleyebileceğimiz en gerçekçi şey zaman kaybı ve nefret edilen bir durum olduğudur. Günün en kötü zamanı evden işe gitmek için harcanan zamandır ve bunun tersi de geçerlidir. Bu, stresi artırır ve üretkenliği azaltır.

Bir işveren olarak bunu önleyebilir ve hem kendinize hem de çalışanlarınıza fayda sağlayabilirsiniz. Örneğin, motivasyonu artırmak için çalışma günlerini dörde indirebilir ve bir günü evden çalışma günü olarak değerlendirebilirsiniz. Riski azaltmak için çalışanların birbirine daha yakın oturmasını da ayarlayabilirsiniz.

Ofisi daha sağlıklı bir ortam haline getirin

Ankete katılanların %80’i evden çalışmanın ofiste çalışmaktan daha sağlıklı olduğunu söyledi. %29’u ofiste çalışırken sağlıklarını olumsuz etkileyen egzersiz yapma şansları olmadığını söyledi. Daha sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmek için çalışanlarınızın evden çalışmasına izin verebilir veya egzersizi teşvik etmek için ofiste bir spor salonu sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*