Samanyolu Galaksisi’nden 1 Milyon Kat Daha Büyük Kozmik Patlama Gözlemlendi!

Samanyolu’nun etkileyici ışığına tanıklık eden bizler, şimdi de bu parlaklığın milyon katı bir olayını, James Webb Uzay Teleskobu sayesinde gözlemleme şansına sahip olduk. Amerikan Uzay Ajansı NASA, bu devasa teleskop ile kozmolojik bir keşfe imza attı.

7 Mart 2023: Uzayın Derinliklerindeki Eşsiz Olay

Bu tarihte uzayın derinliklerinden gelen bir ışık, James Webb Uzay Teleskobu’nun dikkatini çekti. Samanyolu’nun toplamından tam 1 milyon kat daha parlak bir ışık! Bu, uzayda yaşam için gerekli olan nadir kimyasal elementlerin oluşumuna işaret ediyordu.

50 Yılın En Parlak İkinci Gama Işını Patlaması

Bu kozmik olay, yarım asırlık araştırmaların ardından kaydedilen en parlak ikinci gama ışını patlaması olarak tarihe geçti. Peki bu büyüleyici patlama nasıl oluştu? İki nötron yıldızının, yaklaşık 1 milyar ışık yılı uzaklıkta bir galaksiyle birleşmesinin sonucuydu.

Büyük patlamayla birlikte ‘GRB 230307A’ olarak adlandırılan nadir bir patlama, astronomide ‘kilonova’ olarak bilinen bir olayı beraberinde getirdi. Hollanda’da faaliyet gösteren Radboud Üniversitesinden astrofizik profesörü Andrew Levan, bu kilonovanın James Webb Uzay Teleskobu ile ilk kez gözlemlendiğini belirtti.

Nadir Metaloit ‘Tellür’ün Keşfi

Patlamanın ardından teleskop sayesinde ‘tellür’ adlı nadir bir metaloitin kimyasal izine ulaşıldı. Ancak James Webb tek başına değildi. NASA’nın diğer cihazları olan Fermi Gama-Işığı Uzay Teleskobu, Neil Gehrels Swift Gözlemevi ve Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) de bu büyüleyici patlamaya tanıklık etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*