Samsung AR/VR gözlüklerine odaklanarak ileri teknoloji sensörler geliştirmeye çalışıyor

Samsung artırılmış ve sanal gerçeklik (AR/VR) gözlükleri için ileri teknoloji sensörler üzerinde çalışmaktadır. Bu teknolojik cihazlar uzun bir süredir piyasada bulunmasına rağmen, Apple’ın Vision Pro adlı ilk karma gerçeklik başlığını piyasaya sürmesiyle bu alanda yeni bir soluk getireceği görünmektedir. Gelişmeler ışığında Samsung’un cihazlar için yeni sensörler geliştireceği beklentisi bulunmaktadır.

Samsung, VLSI Symposium 2023 etkinliğinde tanıtacağı yeni 3D ToF (Time of Flight) sensörlerini duyuracak. Bu sensörlerin çip üzerinde bir ISP (görüntü işleme birimi) barındırdığı ve çift katmanlı bir işlem teknolojisi kullandığı belirtilmektedir. Sensörün 65nm BSI (tersine çevrilebilir yarıiletken) katmanına ve 28nm CMOS (complementary metal-oxide-semiconductor) alanına sahip olduğu ifade edilmektedir. 3D ToF sensörünün 60 fps (kare hızı) ile 5 metreye kadar mesafeleri ölçebileceği aktarılmaktadır.

Düşük enerji tüketimiyle dikkat çekmekte olup güç tüketiminin yalnızca 188mW olduğu rapor edilmektedir. Bilgi doğruysa sensör modern AR/VR başlıkları için ideal bir çözüm sunabilir. Bilindiği üzere, AR/VR başlıklarında yakın çevreyi, nesneleri ve el hareketlerini ölçmek için birden fazla sensör kullanılmaktadır. Sensörlerin hassasiyeti, deneyimin kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Samsung Electronics’in Sensör Üretimi ve Geliştirme Çalışmaları Sensörlerin Samsung Electronics’in System LSI bölümü tarafından üretileceği ve geliştirileceği beklenmektedir. Mobil cihazlar için 5G modemler, telefonlar ve akıllı otomobiller için ISOCELL kamera sensörleri üretmektedir. Samsung’un yeni bir karma gerçeklik gözlüğü olan Galaxy XR geliştirebileceği söylentileri de dolaşmaktadır. Yeni sensör haberleri, bu gelişmelere işaret ediyor olabilir.

Bilindiği gibi Samsung, daha önce Gear VR ile mobil odaklı cihazlar ve uygulamalar geliştirmiş 2020 yılında alandan çekilmiştir. Şimdi ise yeni gelişmelerle birlikte Samsung’un AR/VR dünyasında tekrar önemli bir oyuncu olacağına dair beklentiler artmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*