Starlink Direct to Cell Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Elon Musk, uzaydan dünyaya internet sağlayan Starlink hizmetini daha da geliştirmek için yeni bir projeye hazırlanıyor. 2020 yılında lansmanını gerçekleştiren Starlink, faaliyet gösterdiği ülke sayısını hızla artırıyor ve yakın bir gelecekte büyük bir yenilikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Dünya’da Direct to Cell adını taşıyan bir özellikle ilgili. Direct to Cell, dünya genelinde LTE destekleyen telefonların metin, ses ve verilere kesintisiz bir şekilde erişmesini sağlayan bir sistem sunuyor. Starlink’in web sitesine göre, dünyanın herhangi bir yerinden, sadece gökyüzünü görebildiğiniz sürece iletişim kurmanıza olanak tanıyacak. Baz istasyonları tarihe karışacak!

Starlink Direct to Cell

Direct to Cell özelliği için uzayda bir cep telefonu kulesi gibi görev yapacak ve ağ entegrasyonunu destekleyen gelişmiş bir eNodeB modemine sahip Starlink uyduları kullanılacak. SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle uzaya fırlatılacak.

Direct to Cell aşamalı olarak kullanıma açılacak. Şirketin web sitesine göre, 2024 yılında metin mesajlarına, 2025 yılında sesli görüşmelere ve Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanımına izin verileceği belirtiliyor. Telefonların en kritik anlarda bile sinyal kaybı yaşamamasını sağlayacak bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Türkiye’de de Direct to Cell özelliğinin kullanılabilir olması olasılığı oldukça yüksek. SpaceX ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri son zamanlarda Starlink hizmetinin Türkiye’de sunulması için görüşmeler yaptı. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da yakın bir gelecekte bu konuda önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*