Suudi Arabistan’da Hyundai Fabrikası Temeli Atılıyor!

Suudi Arabistan, otomotiv sektöründe büyük bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Lucid Motors‘un ardından şimdi de Hyundai Motor Grubu, ülkede bir otomobil fabrikası kurmayı planlıyor. Hyundai, bu yeni fabrikayı Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu (PIF) ile birlikte inşa edecek.

Hyundai’nin Suudi Arabistan’daki yeni fabrikasında elektrikli ve içten yanmalı motorlu araçların yanı sıra tamamen elektrikli araçlar üretilecek. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi ise 50 bin araç olarak belirlendi.

Ortaklıkla ilgili ayrıntılar da açıklandı. Toplam yatırımın 500 milyon Amerikan doları olması beklenirken, bu yatırımın %70’i PIF tarafından, %30’u ise Hyundai tarafından karşılanacak. Hyundai, yeni üretim tesisi için teknik ve ticari destek sağlayarak stratejik teknoloji ortağı olarak görev yapacak.

Suudi Arabistan'da Hyundai Fabrikası Temeli Atılıyor!
Suudi Arabistan’da Hyundai Fabrikası Temeli Atılıyor

Suudi Arabistan’da inşa edilecek olan yeni fabrikanın temeli 2024 yılında atılacak ve üretim, 2026 yılında başlayacak. Üretilecek modeller hakkında henüz detaylar açıklanmış değil.

PIF, aynı zamanda kendi elektrikli araç markası olan “Ceer”i kurma konusunda da büyük adımlar atıyor. Gerekli metalleri ve mineralleri tedarik etmek için hem ulusal hem de uluslararası alanda büyük yatırımlar yapılıyor.

Suudi Arabistan, otomotiv sektöründe ciddi bir oyuncu olma hedefi doğrultusunda 2030 yılına kadar yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*