Telefon SIM Kartı Görmüyor Nasıl Çözerim?

Telefonlarda kullanılan teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, çağrı yapma veya alma herhangi bir mobil cihazın en önemli işlevidir. Telefonunuzda “SIM kart algılanmadı” mesajı görüntülendiğinde, bu çağrı yapamayacağınız anlamına gelir. Peki telefon SIM kart görmüyor hatası nasıl çözülür?

Telefonum SIM Kartı Görmüyor Nasıl Çözerim?

Telefonum SIM Kartı Görmüyor

SIM kart görmüyor hatası nasıl çözülür sorusunun cevabını aşağıdan adım adım takip edebilirsiniz.

 1. SIM Kart Yönünü Kontrol EdinSIM kartınızı telefonunuzun SIM yuvasına doğru şekilde takıp takmadığınızı kontrol edin. Genellikle SIM yuvasında doğru takılması gerektiğini gösteren bir sembol bulunur.
 2. SIM Kartı TemizleyinSIM kartın altın temas noktalarının temiz olduğundan emin olun. Eğer üzerinde toz veya kir görürseniz, yumuşak bir pamuklu bez kullanarak nazikçe temizleyin.
 3. SIM Kartı Başka Bir Cihazda DeneyinSIM kartınızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için başka bir telefon veya cihazda deneyin. Eğer başka bir cihazda da çalışmıyorsa, SIM kartınızda sorun olabilir.
 4. SIM Kart EtkinleştirmeTelefonunuzun ayarlarında “Mobil Ağ” veya “SIM Kart” bölümünde SIM kartınızı etkinleştirmek için bir seçenek olabilir. Bu seçeneği kullanarak SIM kartınızı etkinleştirebilirsiniz.
 5. Ağ Modunu DeğiştirinTelefonunuzun ağ modunu manuel olarak değiştirmeyi deneyin. Ayarlar menüsünden “Mobil Ağlar” veya benzer bir seçeneği bulup, ağ modunu “LTE/WCDMA/GSM (otomatik bağlantı)” olarak ayarlayın.
 6. Telefonu Yeniden BaşlatınYukarıdaki adımları denedikten sonra, telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Yeniden başlatma, yazılım sorunlarını çözmek için etkili bir yöntem olabilir.
 7. SIM Yuvasını ve Pini Kontrol EdinSIM yuvasının veya SIM kart pini üzerinde fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Eğer pimlerde hasar varsa, teknik destek almanız gerekebilir.
 8. Operatörünüzle İletişime GeçinEğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, telefonunuzun SIM kartınızı tanıyamamasının altında daha ciddi bir sorun olabilir. Bu durumda, operatörünüzle iletişime geçerek destek almanız gerekebilir.

Telefonum SIM Kartı Görmüyor Sorunu

 • SIM kartını telefonda etkinleştirin
 • Ağınızı ve SIM kart ayarlarınızı kontrol etmek de bir çözüm olabilir.
 • Sim Kart Sorununu önlemek için veri dolaşımının açık olduğundan emin olun.

Android ve iOS telefon SIM kart okumuyor

Android ve iOS telefon SIM kart okumuyor

Android cihazınızın SIM kartı okumamasının çeşitli nedenleri vardır. Bazı olası nedenler arasında SIM kartı doğru takmamış olmanız veya Android cihazınızda bir yazılım sorunu olması yer alır.

Telefonunuz “SIM kart algılanmadı” uyarısı verirse aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

SIM yönünün doğru olup olmadığını nasıl anlarız?

Birçok kişi SIM’i yanlış takma hatasını yapar ve telefonda SIM kart algılanmaz. Kontrol etmeniz gereken başlıca şeylerden biri SIM yönünün doğru olup olmadığıdır. Genellikle SIM yuvasında nasıl yerleştirilmesi gerektiğini gösteren bir simge bulunur.

SIM yuvasını takıp çıkartırken zorlamayın. Yuva sıkışırsa hafifçe bastırarak itebilirsiniz. Sert basma, pimi veya kartı kırabilir.

SIM kartın çalışıp çalışmadığını nasıl test ederiz?

SIM kartın çalışıp çalışmadığını test etmek, sorunun tam olarak nerede olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. SIM’i farklı bir mobil cihazda kullanmayı deneyebilirsiniz.

Unutmayın ki her telefon modeli farklı olabilir, bu nedenle bazı adımlar farklılık gösterebilir. Eğer bu adımlar sorununuzu çözmezse veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, telefon üreticinizin veya operatörünüzün müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek en iyi seçenek olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*