Titan’ın enkaz parçaları bulundu: Kurbanlardan ilk izler görüntülendi!

Titan denizaltısı, Titanik enkazına gitmek amacıyla yola çıkmıştı. 19 Haziran tarihinde Atlas Okyanusu’nda kaybolmuş ve içeride bir patlama yaşandığı ortaya çıkmıştı. Olayda 5 kişi hayatını kaybetti. Şimdi ise Titan’ın enkaz parçaları ilk kez görüntülendi ve enkazda insan kalıntılarına benzer bulgular bulundu.

ABD Sahil Güvenliği, Titan denizaltısının enkazında insan kalıntılarının bulunduğuna inanıldığını duyurdu. Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, ABD’li tıp uzmanlarının kalıntıları resmi olarak analiz edeceği belirtildi.

CNN’nin haberine göre, ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı, Titan denizaltısının enkazının bulunduğu bölgede deniz tabanından “insan olduğu tahmin edilen kalıntılar” bulduğunu açıkladı. Sahil Güvenliği, kalıntıların denizaltının enkazının içinde olduğunu belirtti.

Titan denizaltısının enkaz parçaları ilk kez görüntülendi. Titanik enkazına ulaşmak üzere hareket eden turistik denizaltı, 19 Haziran’da kaybolmuştu. Titan denizaltısı, 96 saatlik oksijen kaynağıyla donatılmış ve yolculuğun 2,5 saat sürmesi öngörülmüştü. Polar Prince adlı gemiyle iletişimi, dalıştan 1 saat 45 dakika sonra kesilmişti.

ABD Sahil Güvenlik yetkilileri, 22 Haziran’da Titan denizaltısının “katastrofik” şekilde patlayarak parçalandığını açıklamıştı. Enkazda Titan’a ait 5 büyük parça bulunduğu bildirildi. Parçalar, Kanada’daki bir iskeleye çekildi ve beyaz bir muşambayla sarıldığı gözlendi. Sahil Güvenlik yetkilileri, enkaz arasında denizaltının iniş çerçevesi ve bir arka kapağının bulunduğunu belirtti.

BBC bilim muhabiri Jonathan Amos ise enkazın karaya çıkarıldığı gün olan Çarşamba günü, denizaltının camsız pencereleri, ekipman bölmesinin ucu, iniş takımı ve iki arka kapağının bulunduğunu bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*