Trendyol’a Rekabet Kurumu 61 Milyon TL Cezayı Onayladı

Rekabet Kurumu, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol’a yönelik yürütülen soruşturmayı tamamladı ve kararını açıkladı. Trendyol, kendi perakende faaliyetlerinde rakip verilerini haksız olarak kullanarak avantaj elde ettiği ve bu eylemlerinin rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle 61 milyon 342 bin 847 lira idari para cezasıyla cezalandırıldı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Trendyol’un pazar yerinde faaliyet gösteren üçüncü taraf satıcıların verilerini kullanarak kendi perakende faaliyetlerini desteklemek amacıyla algoritmayı manipüle ettiği belirtildi. Rekabet koşullarını olumsuz etkilediği ve rakiplerine haksız bir avantaj sağladığı tespit edildi.

Trendyol'a Rekabet Kurumu 61 Milyon TL Cezayı Onayladı

Rekabet Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı bu kararın tebliğ edilmesinin ardından, Trendyol’a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle verilen para cezasına karşı 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemeleri’nde yargı yolu açık olacak. Rekabet Kurumu’nun bu tür cezaları uygulamasının temel amacı, adil rekabeti sağlamak ve piyasada işletmeler arasında eşit koşulların oluşmasını sağlamaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*